5 Eylül 2010 Pazar

Çile üstüne...

Fikir çilesi neden çekilir bilir misiniz? Neden tarih boyunca bu kadar düşünür kendisini paralamış, beyin hücreleri infilak edinceye kadar düşünmüş? Neymiş acaba bu insanların dertleri? Neden acı çekmişler? Kendimce bunlara açıklamalar getiriyorum. Tabi ki bir konuyu açıklamak ile o konuyu algılayabilmek farklı şeyler. Bence bu insanların tek derdi insanın ne olduğunu, bu hayatta neden varolduğunu, nasıl yaşaması gerektiğini açıklamak ve bu düşüncelerini hayata uyarlamak olmuş. Peki neydi acı veren? Bazısını intihara sürükleyen bazısının beyninin yoğunluğundan bedenini çökerten...


Akrep nokta nokta ruhumu sokmus,
Mevsimden mevsime girdim böylece.

Gördüm ki, ateşte, cımbızda yokmuş,

Fikir çilesinden büyük işkence.

NFK-Çile

Acı veren şey, "olması gerekeni" bilmenin verdiği rahatsızlık. Çözümü görmek ama insanların bu çözümü bulamamasını anlayamamak... Olması gerekeni bilip böylece olanın ne kadar kötü olduğunu görmek... Hayatın gündelik olayları, devlet politikaları, insanlık tarihi... Farketmez. En küçüğünden en büyüğüne tüm o boktan yaşantılar olması gerekeni bileneacı verir. İşte burda her insan kendi içinde bir seçim yapıyor. Varolan ve süregelen düzene uyarak bir fark yaratmadan yaşamaya devam etmek ya da olmasını gerekeni düşünerek, araştırarak olanın verdiği acıya ortak olmak. Çok küçük bir azınlık 2.sini seçiyor.

Bazen nasıl midem bulanıyor bir bilseniz. Bir tavır ve duruş görüyorum... Algılayamıyorum... "Kendisine bunu nasıl yapar?" diyorum...Benimle ilgili olmadığı için de karışamıyorum... Hoş...Karışsam da değişecek bir şey yok. Boynumu büküyor ve bu acı tabloyu izliyorum. Ama tablo öyle acı ki kendi yaşadığım hayatı bile gölgeliyor. Sakın belirli olaylara takılıp kalmayın. Ben topyekün bir durumdan bahsediyorum. İnsanların büyük bir kısmının şu yaşadıklarından... Olay küçük olsa da temsil ettiği şey büyük.
8/3/2007

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder