10 Eylül 2010 Cuma

Kingdom of Heaven (2005)


» Kingdom of Heaven (2005)


Directed by: Ridley Scott
Genre: Action,Adventure,Drama,History,War
Plot Outline: Balian of Ibelin travels to Jerusalem during the crusades of the 12th century, and there he finds himself as the defender of the city and its people.
User Rating: 7.0/10 (36,313 votes)
Runtime: 145 min / USA:194 min
Awards: 3 wins & 11 nominations
Cast (first 5): Martin Hancock, Michael Sheen, Nathalie Cox, Eriq Ebouaney, Jouko Ahola

IMDB: http://imdb.com/title/tt0320661/


İzlemeyenler okumasın.Ara ara spoiler var.

Bu filmi 2005 yılının Mayısında izlemiştim. Bugün yeniden izledim. İyi bir film. 2. kere izliyor olmama rağmen hiç sıkılmadım. Bu film hakkında ilk izlediğim zaman yorum yapmıştım. Onu en sona ekleyeceğim. Kendimi tekrar etmeden bu kez izlediğimde en çok aklıma takılan yerden bahsedeceğim. Kral'ın ölümüne yakın zamanda Balian'e, kız kardeşi Sibylla'nın kocasını ölüme yollanmasını ve kardeşi ile evlenmesi yolu ile krallığı vaadetmesi, buna karşılık Balian'ın bunu reddetmesi... Bu konu tam bir etik konusu. Bu yola başvurulması durumunda savaşa gidilmeyecek ve kan akmayacaktı hesapta. Ama bunun doğru olup olmadığı test edilmedi. Çünkü Balian "ruhunu satmama" gerekçesi ile bu teklifi reddetti. Aslında belirli ahlaki kriterleri yok sayan bir insan Balian. Evli bir kadınla ilişkiye girmekte bir sakınca görmezken, aynı evli kadının kocasının ölümü sonucu kral olmayı "ruhunu satmak" olarak kabul ediyor.

Sibylla bunun üzerine:

"Bir gün gelecek daha iyiyi bulabilmek adına birazcık şeytanî işler yapmadığın için pişmanlık duyacaksın." diyor.

Bu konu daha önce "Swordfish" (Kod Adı: Kılıçbalığı ) filminde gündeme getirilmişti. Orda "Karşılığında 200.000 insanın hayatını kurtarmak mümkün olsaydı 20 tane bebeği feda eder miydin?" sorusu soruluyordu.

Her iki durumda aynı. Bu konu hakkında nedense tam bir karar veremiyorum. Hislerim "iyiyi bulmak adına kötü bir şey yapmayı" bir türlü kabul edemiyor. Mantık baskın gelmiyor. Balain'ın orda doğru şeyi yaptığını düşünüyorum. Kim bilir. Belki de bu yüzden kötüler kazanıyor dünyada. Başka bir açıdan bakalım. Eğer Balain bunu kabul etseydi hiç kimse bunu "kötü" olarak yorumlamayacaktı. Yani bir şekilde kötü olan şey iyi bir şeye hizmet ediyor olarak gösterilebilir. Sadece bu bile aslında kötülük yapan her insanın belli kriterlerle kötü olmadığını, kendini "kötü" olarak tanımlamadığını gösteriyor. Sonuçta kendince seçtiği amaç yolu mübah kılıyor. Başka bir açı da Sibylla gibi güzel bir kadının mor olması. Film sonuna kadar kendini toplayamadı garibim.

Film ilk piyasaya çıktığında İslamı yücelttiği Hristiyanları barbar olarak gösterdiği için yoğun biçimde eleştirilmişti. ( İlgili Link ) Bu konu söylenecek o kadar çok şey var ki... 1000 küsür yıldır durmadan kanayan bir Kudüs... İnsanoğlunun en kutsal saydığı yere ve yerde yaptıklarına bakar mısınız? Bir taraf mazlum bir taraf zalim. Kendilerince, kendilerine verilen rolü oynuyorlar. Bu filmde de savaş çıkartmak için kan döken lordun söylediği gibi... Kendi içlerinde ne kadar tutarlı olduklarına mı şaşırırsın, yaptıklarının sonucunda olucan acıya mı ağlarsın... Şu an dünyada yaşanan şeyler yine aynı aslında.

Balain'in ölüleri yakarken ki sözü beni tebessüm ettirdi.

"Tanrı bunu anlayacaktır. Anlamazsa zaten Tanrı değildir.2 durumda da sorun yok" :D


İlk izlediğimde yaptığım yorum.

Filmi dün sinemada izledim.10/7 ....Filmi iki ayrı gözlükle izledim diyebilirim.İlk olarak filmin Hristiyan - Müslüman savaşına olan yaklaşımı penceresi,ikincisi bir sinema filmi olarak değeri...Sinema filmlerinde Müslümanların bedevi,kötü giyimli,kafası çalışmayan vs insanlar olarak gösterilmesine alışkınız.Bu film vurgulandığı kadar farklı bir bir bakış açısı ortaya koymuş bence.Ordu yok olunca piskoposun kaçmak istemesi,Jeremy Irons'ın bir dialogda "Anladım ki haçlı seferleri din için veya kutsal yerlerimiz için yapılmamış yalnızca para ve mülk için yapılmış" demesi,sürekli olarak Balain'in Hristiyanlık için değil halk için savaştığını belirtmesi, Balain'in ağzından Kudüs ilk işgal edildiğinde tüm müslümanların kılıştan geçirildiğinin itiraf edilmesi karşısında Sellahatin'in "Biz siz değiliz" demesi gibi bir çok olay filmin objektif olduğunu düşündürüyor...Bu filmi veya diğer Amerikan filmlerini eleştirmeden önce lütfen bir de bizim Hristiyanlar hakkında yaptığımız filmleri düşünelim...Her zaman Bizans kahpe değil midir???Bu film bir çok açıdan yeni bir bakış açısı ortaya koymuştur..Bunu kabul etmek ve Holywood tarafından kafamızdaki "Şeytan" Hristiyan-Haçlı fikrine uygun bir bakış açısı ile bir film yapılmasının imkansızlığını anlmamız gerek..

Sinema olarak beklediğimden daha azını bulduğumu söylemeliyim.İlk olarak kraliçe rolündeki kadının filmdeki misyonunu anlamadım...Yani bu karakteri silsek filmden hiç bir şey eksilmeyecek...Kılıç sahneleri oldukça kaliteliydi...Kaleye yapılan saldırıları gösteren sahneler üzerinde biraz daha durulabilirdi gibi geliyor...Oyunculuk yönünden hiç bir eksiğini görmedim filmin...Her bir karakter çok iyi işlenmiş ve oynanmış...Görtüler,kamera çekimleri beni cezbetti... 20/3/2007

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder