5 Eylül 2010 Pazar

The Prestige (2006)

»

Genre: Drama / Sci-Fi / Thriller
Tagline: A Friendship, That Became a Rivalry...A Rivalry, That Became a Battle.
Plot Outline: Robert and Alfred are rival magicians. When Alfred performs the ultimate magic trick, Robert tries desperately to find out the secret to the trick.
User Rating: 8.1/10 (19,229 votes) top 250: #217
Runtime: 128 min
Cast (first 5): , Hugh Jackman, , Christian Bale,

IMDB: http://imdb.com/title/tt0482571/

BeyazPerde Linki

Bir filme büyük umut taşıyıp gitmemek lazım.Bu bir kez daha kanıtlandı.Filmi beğendim beğenmeye.10/7 verdim kendimce.İlk olrak şunu söylemeliyim ki,filmin sonu gerçekten çarpıcı.Bu yüzden filme gitmeden önce fazla yorum okumamanızı öneririm.Zira filmin sonunu "ağzından kaçırma" potansiyeli olanlar fazla.

Öncelikle filmi anlamak için caba sarfetmek zorundasınız.kronolojik değil.İleri ve geri gidişler var.Tam da bu nokta sinema salonundayken
Momento filmi aklıma geldi.Az önce oyuncuların ve yönetmenin geçmişini araştırırken filmin yönetmeniChristopher Nolan 'ın Momento 'nun yönetmeni olduğunu gördüm.Yönetmenlerin kendi tarzlarını oluşturması ve bunu filmlerinde sadece filmleri izleyip yönetmenler hakkında çok da sağlam bilgiye sahip olmayan birine bile anımsatması müthiş bir başarı.

Filmin garip bir yanı vardı.Çünkü diğer filmleri izlerken yaptığımız gibi iyi-kötü kavramları ile bu filmi izleyemiyorsunuz.Şu kazansın bu yensin falan diyemiyorsunuz.Kim iyi kim kötü bir karar veremiyorsunuz.Saplantılı olmak mı daha kötü, sahtekar olmak mı?

Filmi düşünmeye çalıştığımda kafamda yalnızca oyuncular canlanıyor,mekanlar değil...Şaşalı sihirbazlık gösterilerindeki atmosferler bile yeterince cazip değildi bence.Bu gerekli miydi tartışılır tabi.

Bizim Wolverine (Hugh Jackman) bu filmdeki Saplantılı sihirbaz Angier rolünü çok iyi oynamış.Christian Bale ve Michael Caine,
Christopher Nolan ile Batman Begins filminde de birlikte çalışmıştı.Sanırım memnun kalmış ki tekrar birlikte çalışmışlar.Şahsen ben de memnun kaldım.Zaten filmde oyunculuklar göze çarpacak kadar kaliteliydi.

Son olrak tekrar şunu eklemeliyim ki filmi izlerken anlamak için çaba sarfetmelisiniz.Ha çaba sarfetmeden de bir şeyleri anlarsınız ama filmin hakkını vermiş olmazsınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder