10 Eylül 2010 Cuma

Spider-Man 3 (2007)

IMDB
» Spider-Man 3 (2007)


Genre: Action,Adventure,Sci-Fi,Thriller
Tagline: Next summer, the greatest battle lies... within.
Plot Outline: A strange black entity from another world bonds with Peter Parker and causes inner turmoil as he contends with new villains, temptations, and revenge.
User Rating: 7.1/10 (18,696 votes)
Runtime: 140 min
Cast (first 5): Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Thomas Haden Church, Topher Grace

IMDB: http://imdb.com/title/tt0413300/Filmin beğenilmediğini duydun bir kaç yerden. Benim için 1 ve 2. film kadar olsa yeterliydi ve ben aradığımı buldum. Beni en çok korkutan şey Batman'in ilk iki filmden sonra başına gelenlerin gelmesiydi. Neyseki öyle bir şey olmadı. Ben çizgi filmini çok severdim ama çizgi filmle (veya çizgi romanla) senkronize gitmesini falan beklemiyorum. Öyle bir fanatikliğim yok.

Geneli düşündüğümde en çok sırıtan şey Tobey Maguire'in oyunculuğuydu. İlk iki filmdeki performansının çok altındaydı. Beğenmedim. Harry Osborn karekterini seviyordum aslında.Oynayan James Franco da hakkını veriyordu. Bir anlamda ezik Parker'ı tamamlayan bir krakterdi. Zaten süper kahramanlardan hem Peter Parker'ın hem de Clark Kentin ezik halleri beni hasta ediyor. Neden böyle oluyorlar ki? Bu yüzden Clark'ın kırmızı taşın etkisindeki hali ile Peter'ın o siyah maddenin etkisindeki halini seviyorum. Bir tepki sanırım bu benim için. "İyi olmak" demek herkesin sizi ezmesine ve yok saymasına izin vermek demek değildir ki...

Filmdeki aksiyon sahnelerinin çekimleri, kamera açıları, sesler bence çok iyidi. Umarım bu yönetmenle çekmeye devam ederler.İlk baştaki her şeyin güllük gülüstanlık olduğu (göründüğü) dönem bana çok da inandırıcı gelmedi. Sonuçta bir süper bir kahraman sabah 9 akşam 6 çalışmıyor. Hayat her zaman zor olmalıydı Örümcek Adam için ve öyle de oldu. Bir kadın asla yüksek idealleri ve büyük düşünceleri kendi istekleri ve gereksinimleri kadar önemsemez.(Dikkat edin hiç önemsemezler demiyorum. Kendi isteklerinden fazla önemsemezler diyorum.)İşten atılması konusunda Peter ile konuşmak kontrolden çıkan bir vinçin insanları öldürmesinden daha önemliydi M.J. Watson için. (O sahneyi hatırlayınız.İçinizden "Spiderman gitmemeli ve onu dinlemeliydi" diye geçirmediniz mi?) Tüm kadınlar için böyle. Tolstoy'un ölüm şekli aklıma geldi. Hayat üstüne müthiş fikirler üreten bir insan karısının dırdırından kaçmak için İstanbul'a tren bileti aldığı garda ölmüştür. Benim bir sözüm vardır. Evli bir adam eşine "Ab-ı hayat'ı buldum" dese karısı "Sen buldun diye suyu ben mi getireceğim? Git kendin getir" der.


Kötü olmak insanı iyi hissettirir mi acaba? Bence evet. Ama bu iyi hissediş sadece kötülüğün sürekliliği durumunda anlamlıdır. Çünkü zamanla insanın vicdanı rahatsız edecektir. Sürekli olan kötülük ise bunu susturabilir bence. Çünkü doğa boşluk kabul etmez ve insanlar içindeki boşluğu bir şeyle mutlaka kapamak zorundadırlar. Tüm kötü adamların olduğu gibi Kum Adam ve Venom'un dakendilerince haklı sebepleri olduğu gördük.


Film benim için eğlenceliydi. Aradığımı buldum. 7,5/10 veriyor 4-5-6'yı merakla belkiyorum.Bu arada o siyah madde nedense bana çok sevimli geldi. Kendi başına yaşayamamasından kaynaklanan acıma hissi midir nedir? Hep böyle değil midir? Yardıma muhtaç bir insan belli bir kademeye gelince canavarlaşmaz mı? Bu maddeye de hak vermek lazım.Ekleme:
Az önce Yönetmeni incelerken eski filmlerinden Evil Dead(1981) filmini hatırladım. Biliyor musunuz ben bu filmi 10 yaşındayken sinemada izlemiştim(!). Filmin çekim zamanı ile benim izleme tarihim arasında bir hayli fark var. Çünkü ben 4.sınıfa gidiyordum. Yani 1988-1989 yıllarıydı. Demek ki aynı anda gelmiyormuş filmler o zamanlar. İzlemiştimin yanında ünlem var çünkü filmin ilk yarım saatinden sonra korkudan sinemadan çıkmıştım. Aynı gece Denizli'de deprem olmuştu ve ben "deprem filmden çok daha korkutucuydu" demiştim. Hayata bak... Nerden nereye..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder